Hakkımda

Fotoğrafım
izmir, karşıyaka, Turkey
Kendimi her zaman mutlu hissederim. Neden biliyor musunuz? Çünkü kimseden bir şey ummam. Beklentiler daima yaralar.Hayat kısadır.Öyleyse hayatınızı sevin.Mutlu olun ve gülümsemeye devam edin. Sadece kendiniz için yaşayın ve; konuşmadan önce dinleyin, yazmadan önce düşünün, harcamadan önce kazanın, dua etmeden önce bağışlayın, incitmeden önce hissedin, nefret etmeden önce sevin, vazgeçmeden önce çabalayın, ölmeden önce yaşayın. Hayat budur.Onu hissedin,onu yaşayın ve ondan hoşnut olun.

29 Ocak 2009 Perşembe

benden hayırlısı gelsin

Yatsı ezanına birkaç dakika vardı. Camiye gitmek üzere son hazırlıklarımı yapıyordum. O sırada kapının zili çaldı. Kapıyı açtım. Karşımda uzun zamandır görmediğim bir dostum. Beni ziyarete gelmiş. Selamlaşıp, kucaklaştık. Buyur ettim. Çay eşliğinde uzun bir sohbet için salona geçtik.Muhabbet gerçekten koyu idi. Nasıl geçtiğini anlayamadığımız üç koca saatin ardından misafirim “geç oldu, bana müsade” diyerek noktayı koydu ve kalktı. Sokağın başına kadar eşlik etme teklifime, “memnun olurum” cevabını verdi.Birlikte çıktık. Sokağın başına vardığımızda, “Şimdi ayrılık vakti. Ben gidiyorum, ta ki benden hayırlısı gelsin inşallah!” diyerek elini uzattı. Kucaklaşırken, dostumun ettiği duaya alışkanlıkla amin dedim. Ve arkadaşım sokağın köşesini döndü gitti...Eve dönerken, arkadaşımın veda sözleri takıldı aklıma. “Ben gidiyorum, ta ki benden hayırlısı gelsin.” Düşündüm, düşündükçe ürperdim. Bu bir dua idi. İlk kez duyduğum yaman bir dua. Gayri ihtiyari birkaç kez tekrarladım. Sıcacık duygularla doldum. Bir şey tarafından kuşatılmıştım. Bütün benliğimi dolduran güzel bir şey.Ertesi gün ilk işim arkadaşımı telefonla aramak oldu. Nedir, nereden duydun diye sordum. Bu özlü duadan çok etkilendiğimi anlayan dostum, “Hz. İsa Aleyhisselam’ın, Peygamber Efendimiz’in geleceğini müjdelediği duaymış bu” dedi. “Ne güzel dua imiş! Tuttum bu duayı” dedim. Güldü ve “o halde hiç bırakma. Ayrıca vesile ol, başkaları da tutsun” diye cevap verdi ve bana bir hayır kapısı aralayarak telefonu kapattı.“Ben gidiyorum, ta ki benden hayırlısı gelsin inşallah.”Tutmuştum bu duayı. Bırakmaya da niyetim yoktu.İşte giden gitmişti. Hayırlı bir insandı giden. Fakat, gelmesi için dua edilen ‘daha hayırlı’ kimdi ya da neydi? Bir insan? Bir haber? Yoksa yeni bir gün, yeni bir gece mi? Bir insan ise ya da bir haber, beklemeye değer. Gündüz ya da geceyse hayırlı olan, geri bırakmamaya, ihya etmeye değerdi. Tutmuştum bu duayı.Günler günleri kovaladı, hayırlar hayırları... Dua halen zihnimi meşgul ediyor. Ben de dostumun tavsiyesine uyarak, işitmeyenlere bu duayı duyurmakla vazifeli olduğumu hissediyor, fırsat doğdukça vazifemi ifa ediyordum.Kim bilir, daha ne kadar böyle duyulmamış sözler, dualar vardır. Ve kim bilir ne kadar yitip giden...Unutulmuş sözler, dualar gibi yitip gitmemek için, giderken kendisinden daha hayırlısı için dua eden dostlara kulak vermekten başka çare var mı? Ve hayır dileyen bütün sözlere.Her sabah “namaz uykudan hayırlıdır” diye seslenen müezzin hayra çağırır. Yanlış bir adımda kalbin derin bir yerinde uç veren sızı hayra çağırır. Hayır her adımdadır. Can kulağını açık tutana.Ninelerimiz, evin çatısında ötüp duran kargaya, “hayrola karga, hayır isen öt, şer isen git” derler, karganın ağzından hayrı çağırırlardı. Dedelerimiz, ters giden, sarpa sarmış işlerini hayırlısı olur inşallah der, bir çırpıda aşıverirlerdi.Şimdi hayra sarılıp hayır dileyenler ne kadar az. Daha hayırlısı onun için mi gelmiyor ne?..
sanki bir yazı ,bir şiir arıyordum duygularımı dökecek, bir blogta rastladım teşşekkür ediyorum burdan sevgili ceyda ya

7 yorum:

 1. Hayirli aksamlar diyerek baslamak gerek bu güzel paylasimina arkadasim,herseyïn hayirlisi olsun diyede ben cok kullanirim bu sözleri sevgiler canim.....

  YanıtlaSil
 2. ne kadar güzel nekadar anlamlı içimizi ısıtan bir yazıdır bu. beni çok etkiler.senide etkilediğine çok sevindim canım. umarım herkesin yüreğine değer bu dua da hayır gelir Rabbimden bizlere. Helal olsun arkadaşım ne demek paylaştıkça çoğalır sevgi.

  YanıtlaSil
 3. Insallah her gelen hayir ve mutluluk getirir kapina :) Kocaman sevgiler :)

  YanıtlaSil
 4. aşkınaycım hep hayırlı günler seninle olur inşallah
  ceydacım sanada tekrar teşekkürler
  sevgili moonsun sende hepmutlu kal emi....
  hepinize kocaman sevgiler...

  YanıtlaSil
 5. ne güzel ne kadar içten bir yazı bu sevgili ceydayada sana da çok tşkler paylaşımınız içinn

  selam ve dua ilee

  sevgilerr

  YanıtlaSil
 6. Gerçekten çok güzel ve anlamlı bir dua. Bu arada yorumunuz ve kızım için yazdıklarınıza teşekkürler. Sizin de oğullarınız çok şeker maşallah, Allah bağışlasın. Görüşmek üzere İzmirli hemşerim.

  YanıtlaSil
 7. teşekkürler yasemin hep hayırlı dualar seninle olsun
  sevgili özlem yakınsak mutlaka görüşelim hemşerim

  YanıtlaSil

sevgili ziyaretçi yakışıklı bir imza atın emi